Ta strona poświęcona jest początkującym entuzjastom sztuki Bonsai. Zamieszczam tu podstawowe informacje o zasadach tworzenia miniaturowych drzewek, stosowanych narzędziach, opisuję główne style oraz zasady pielęgnacji i formowania.


Historia. Sztuka tworzenia miniaturowych drzewek i krajobrazów powstała w Chinach około trzeciego wieku p.n.e. pod nazwą pen-jing, a do Japonii zawędrowała prawdopodobnie około tysiąca lat temu wraz z mnichami buddyjskimi. Na świecie sztuka ta znana jest pod japońską nazwą Bonsai, gdyż to dzięki temu krajowi została rozpropagowana na całym globie. Słowo Bonsai składa się z dwóch członów: "bon" oznaczający tacę lub pojemnik oraz "sai" oznaczający roślinę. Oba człony złożone razem oznaczają więc zminiaturyzowane drzewo lub krzew uprawiane w płaskim pojemniku. Do krajów zachodnich sztuka Bonsai dotarła pod koniec XIX wieku i jej popularność cały czas rośnie.



Jest wiele gatunków drzew i krzewów, które w uprawie można prowadzić jako Bonsai. Najbardziej ogólny podział to drzewka przeznaczone do wnętrz (indoor) oraz do uprawy na zewnątrz (outdoor). Osobiście poleciłbym fikusy, a w szczególności Fikusa Tępego znanego również pod nazwami Ficus Microcarpa, F. Retusa, F. Nitida, Chinese Benyan oraz Indian Laurel.

Zalety Fikusa Tępego:
  • Fikusy to rośliny tropikalne przeznaczone do uprawy do wnętrz, co oznacza że mogą zdobić nasz dom przez cały rok. Jest to tym ważniejsze dla osób nie posiadajacych ogrodu czy dużego tarasu, który mogliby wykorzystać do uprawy Bonsai.
  • W odpowiednich warunkach fikusy mają zdolność do tworzenia korzeni napowietrznych, które mogą tworzyć fantastyczne formy i być niezwykle dekoracyjne.
  • Zdolność fikusów do szybkiego zrastania się pni, gałęzi i korzeni, co daje ogromne możliwości przy tworzeniu Bonsai. Jeżeli chcielibyśmy spowodować zrośnięcie kilku oddzielnych roślin to powinniśmy dobrać je w ten sposób, aby kolor i faktura kory były podobne. Jeżeli kora różni się znaczaco to kompozycja może wyglądać nienaturalnie.
  • Duża wytrzymałość na choroby oraz wysoka tolerancja na błędy w uprawie. Stosunkowo dobrze znoszą drastyczne cięcia gałęzi, liści czy korzeni i dobrze adaptują się do uprawy w mieszkaniach.
  • Przy optymalnych warunkach uprawy fikusy mają stosunkowo duże przyrosty co sprawia, że nasze Bonsai szybciej nabiera proporcji starego drzewa oraz łatwiej można zatuszować błędy w formowaniu i przycinaniu.
  • Łatwe rozmnażanie poprzez sadzonkowanie, odcięte pędy szybko się ukorzeniają. Przez pierwsze kilka tygodni powinny być przykryte folią, w celu zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. Co kilka dni wtedy należy usuwać folię, aby grzyby nie zaatakowały sadzonek. Po pokazaniu się nowych przyrostów folię usuwamy.